Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wybory2018/libraries/cms/application/cms.php on line 464
Komitet wyborczy partii politycznej


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wybory2018/templates/wybory2018v1/functions.php on line 185

Partia polityczna może utworzyć komitet wyborczy wyłącznie po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów o zarządzeniu wyborów. Dopiero od tego dnia można wykonywać czynności związane z utworzeniem komitetu i złożyć zawiadomienie o jego utworzeniu. Czynności podjęte przed dniem ogłoszenia rozporządzenia są nieważne.

Komitet wyborczy może zacząć działalność związaną ze zgłaszaniem kandydatów i prowadzeniem kampanii wyborczej dopiero po wydaniu przez Państwową Komisję Wyborczą uchwały o przyjęciu zawiadomienia o jego utworzeniu.

Od tego dnia komitet wyborczy może zbierać podpisy poparcia pod listami kandydatów, zgłaszać listy kandydatów na radnych i kandydatów na wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast i prowadzić kampanię wyborczą. Od tego dnia komitet może także zbierać i wydawać pieniądze – pod warunkiem, że wcześniej otworzył rachunek bankowy.

 

Komitetom wyborczym, co do zasady, nie wolno przyjmować korzyści majątkowych o charakterze niepieniężnym. Oznacza to, że na rzecz komitetu nie mogą być wykonywane żadne prace za darmo. Wyjątkami są: darmowe rozwieszanie plakatów i rozdawanie ulotek wyborczych przez osoby fizyczne; pomoc w pracach biurowych udzielana przez takie osoby; korzystanie przez komitet z przedmiotów i urządzeń, w tym pojazdów mechanicznych, udostępnianych nieodpłatnie przez osoby fizyczne; darmowe udostępnianie miejsc do ekspozycji materiałów wyborczych przez osoby fizyczne, które  nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie reklamy; dozwolone jest także korzystanie w czasie kampanii wyborczej z lokali i ze sprzętu biurowego partii politycznej, która utworzyła komitet.