Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wybory2018/libraries/cms/application/cms.php on line 464
Kalendarium wyborów 2018


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wybory2018/templates/wybory2018v1/functions.php on line 185

Wybory jak zwykle odbywają się według ściśle określonego harmonogramu. Przedstawiamy najważniejsze terminy związane z ich przebiegiem.

  • 27 sierpnia 2018. Do tego dnia komitety wyborcze muszą zgłosić komisarzom wyborczym, że planują wystawić kandydatów na radnych. To bardzo ważne, ponieważ tylko te komitety wyborcze, które to zgłoszą, będą mogły w późniejszym terminie zbierać podpisy pod listami radnych, a następnie zarejestrować wspomniane listy.

  • 17 września 2018. Do tego dnia, do godziny 24:00 będzie można zarejestrować kandydatów na radnych.

  • 21 września 2018. Osoby, które chcą pracować w okręgowej komisji wyborczej, powinny zapisać w kalendarzu datę 21 września. Tego dnia minie termin zgłaszania kandydatów na członków komisji. Należy jednak pamiętać, że aby zgłosić się do takiej pracy, należy wcześniej nawiązać kontakt z którymś z komitetów wyborczych, bo to właśnie one zgłaszają swoich kandydatów.

  • 26 września 2018. Tego dnia o północy skończy się możliwość rejestrowania kandydatów na stanowiska wójtów, burmistrzów i prezydentów.

  • 26 września 2018. To również dzień, w którym Państwowa Komisja Wyborcza w drodze losowania przydzieli numery listom z nazwiskami kandydatów do sejmików wojewódzkich. Kolejnym krokiem będzie przydzielenie takich numerów na poziomie powiatów, a zajmą się tym komisarze wyborczy.

  • 20 października 2018. – początek ciszy wyborczej w wyborach samorządowych 2018
    Według przepisów Kodeksu wyborczego, cisza wyborcza rozpoczyna się minimum 24 godziny od dnia głosowania. Oznacza to, że kandydaci mogą aktywnie agitować do północy w piątek 19 października.
  • 21 października 2018. – data wyborów samorządowych. Tego dnia będziemy mogli zagłosować na kandydatów do sejmików wojewódzkich, rad powiatu, rad miasta oraz na kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Każdy z głosujących otrzyma 3 lub 4 karty wyborcze i zaznaczy swoje głosy znakiem „X”. Lokale wyborcze będą pracować od godziny 7:00 do 21:00.